Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa w Ełku istnieje już ponad 40 lat

MSM w Ełku administrująca budynkami na osiedlu im.“Antoniego Bogdanowicza”, os. “Jeziorna” i częściowo na osiedlu “Kochanowskiego” została zarejestrowana 16 stycznia 1982 r - był to efekt inicjatywy 9-ciu ełckich zakładów pracy.

Na otrzymanym w wieczyste użytkowanie terenie przy ul. Kilińskiego powstało osiedle im. założyciela i zarazem pierwszego Prezesa Zarządu mgr inż. Antoniego Bogdanowicza.

W wyniku konkursu MSM wybrała pierwszy projekt osiedla, przygotowany przez mgr inż. arch. Danutę Łukasiewicz z „Inwestprojektu” w Białymstoku. Doświadczony projektant i miłośnik przyrody stworzyła projekt łączący bloki mieszkalne i wszystkie obiekty im towarzyszące z otaczającym środowiskiem. Budynki na os. Bogdanowicza i os. Kochanowskiego powstały w bardzo szybkim tempie i oddawane były do użytku z pełnym zagospodarowaniem w dojścia, dojazdy, place zabaw i zieleń.

Dynamiczny wzrost ilości członków MSM w Ełku stał się motorem do rozpoczęcia budowy następnego osiedla p.n. „Jeziorna”.

Osiedla MSM w Ełku, wtopione w zieleń, z kolorowymi placami zabaw, położone nad brzegiem jeziora mają swój niepowtarzalny urok.

Na swoich osiedlach MSM swoim członkom zabezpieczyła pełną infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, do których należą szkoły, żłobki, pawilony handlowo – usługowe, przychodnie, apteki i świetlice osiedlowe.

Co roku opracowywany jest „Plan rzeczowo – finansowy” określający skalę potrzeb modernizacji, remontów i prowadzenia nowych inwestycji, co pozwala utrzymać budynki w stanie co najmniej niepogorszonym, a także by mieszkania zyskiwały a nie traciły na oczekiwanej przez członków wartości rynkowej.

Realizacja planowanych co roku działań widoczna jest na wszystkich osiedlach MSM w Ełku. Stały się one kolorowe, ciepłe, a przede wszystkim tańsze w eksploatacji.

Zarząd MSM w Ełku systematycznie prowadzi analizę kosztów eksploatacji, a wszystkie działania dostosowane są do utrzymania opłat na stałym poziomie, co praktycznie oznacza obniżenie kosztów eksploatacji przy postępującym wzroście cen.

Perspektywa dalszego pomyślnego funkcjonowania MSM w Ełku zależy od ciągle zmieniających się przepisów, od postawy i mądrości członków oraz od sprawnie funkcjonujących organów samorządowych i Zarządu Spółdzielni.